Kitapları
 
anilar1.gif (21613 bytes)

1993
Bir Cerrahın Anıları 1
Tarık Hoca'nın "Veda Konuşmalarını bir bardak su içer gibi okuduktan sonra , "Şimdi sıra anılara geldi " demiştim. Düşüm gerçekleşti, mutluyum. "Bir Cerrahın Anılarını" sizde  zevkle okuyacak, zevkle anlatacaksınız.

EROL DALLI


anilar1.gif (21613 bytes)

1993
Bir Cerrahın Anıları 2


SEZAR'IN HAKKI SEZAR'A
Siz hiç 48 yıl profesyonel yazarlık yapıp, "emekli" olduktan sonra, kendine ikinci bir uğraş olarak "cerrahlığı" seçen ve o yaştan sonra ustalıkla kesip biçen birini tanıdınız mı?
Bu olanaksız bir şey. Peki bunun tersi mümkün mü? Yanıt "Cerrah- Yazar Tarık Minkari". Demek ki mümkün...

GÜRSEL ÖZDEMİR

29

1994-1
Anılar Portreler 1

Sevgi, mutluluk ve bir de dostluk bölüşüldükçe çoğalır, değil mi? Ama bazı sevgileri, bazı mutlulukları ve bazı dostlukları bölüşmeye kıyamazsınız. Çünkü onlar sırf size ait olsun istesiniz. Prof.Dr.Tarık Minkari size saygı verir, mutlu kılar ve dostluk verir. Ve sizi, onu kimseyle bölüşmek istemeyeceğiniz kadar kendine bağlar. Bunlar onun "insan" çizgilerinden birkaçıdır. Ama onun yaşama keyifle  bakan, sadece çevresini değil kendini de en hassa terazilerde en zarif ifadelerle tartan "anı"larını dinlemediniz yahut kitapları "Bir Cerrahın Anılar" ve "Anılar, Portreler, Tören" okumadınızsa, biliniz ki gerçekten çok önemli bir eksiğiniz vardır. O eksiği gidermelisiniz.

OKTAY EKŞİ
28

1994-1
Anılar Portreler 2
Günümüzde bir "ViRTÜOZ CERRAH" olarak emekliliğe ulaşmış Tarık Minkari yazar kimliği ile de kendini kanıtlamıştır.

PROF.Dr. MUSTAFA ŞERİF ONARAN

27

1994-2
Şaştım KaldımAnılarını soylu bir çabayla birbiri peşinden kitaplaştıran Profesör Tarık Minkari, üçüncü kitabını "Şaştım Kaldım" başlığıyla yayınladı.

MELİH AŞIK
26

1995-1
Hoş ya da boş
Sevgili Profesör Tarık Minkari'nin dördüncü kitabı çıktı, adı "Hoş ya da boş". Kitap hoş ama asla boş değil.

MELİH AŞIK

25

1995-2
Neler gördum neler?
Sevgili Minkari'nin " Anılar Dizisi" edebiyatımıza yenilik getirdi: Saf, temiz, duru su gibi, damla damla akıyor ve gidiyor. Ahmet Haşim'in "Frankfurt Seyahatnamesi"nden beri, küçük anıları böylesine tatlı dille anlatan bir başka eser hatırlamıyorum.

PROF. SELAHATTİN SULHİ TEKİNAY

24

1996-1
Yetmişin Baharında
...Minkari'nin "Yetmişin Baharında" kitabının kapağına baksanız yeter zaten. Bir fotoğraf: Minkari, rengarenk balonlara sarılmış botun üstünde. İkinci fotoğraf yetmişlikler banana'nın üzerinde çıplak (mayolu tabii).
...Kitabın bir yerinde Minkari, tüm yukarıdaki alıntıları ye görüntüleri haklı çıkarıyor: "...70'inden sonra ikinci çocuklugumuzu yaşamak istiyoruz," Size de nasip olur inşallah."


GÜROL SÖZEN
keyfimin_sepeti.gif (38264 bytes)

1996-2
Keyfimin Sepeti

Sevgili Hocam: Cerrahi ustalığınızın iyi bir izleyicisi, tatlı sohbetlerinizin iyi bir dinleyicisi idim. Şimdi de güzel anılarınızın iyi bir okuyucusu oldum. Yenilerini bekliyoruz.


PROF. Dr. CENGİZ KUDAY

22

1996-3
Coştum Koştum

Prof. Dr. Tarık Minkari'yi tanımak şanstır. Toplumumuzda az rastlanan kaliteli, haysiyetli, neşeli, duygulu, keyifli, hoşsohbet, tıp konusunun dışında da dünya ile ilgisi olan bir insandır. Bu kitabı okurken hem gülecek, hem düşünecek hem de onu tanıyacaksınız.


FÜSUN ÖZBİLGEN

21

1996-4
Koç Tıp Bayramı
"Ben diyor, zarif dostum Ayduk Koray: "İşte bu merasimlerin seyri esnasında, Vehbi Bey'i iki kez ağlarken gördüm. Vehbi Bey ağlamış... Neden ağlamış? Gücenmiş mi? Kırılmış mı? Alınmış mı? Yoksa içinde saklı kalmış, kendine has bir "özlem" için mi ağlamış? Ümit dolu gençlerin gelecekte birer yıldız olacağını sezdiği için mi ağlamış? Belki..."
Ama benim içimden şöyle demek geçiyor: "Bir gözü, gençliğinde benzer fırsatı bulamadığı için; öteki gözü gençlere bu fırsatı bizzat verebildiği için yaşarmıştır."
Almadan vermek güzel iştir, hele alan vefekar olursa...
20

1997-1
Alaska Kanada
Yazarlığı da en az neşter kullanması kadar başarılı olan cerrah-yazar Tarık Minkari dokuzuncu kitabını yazdı.
... Minkari'nin kendine özgü espri dolu uslubu, gözlem yeteneği ve farklı bakış açısının yansıdığı dokuzuncu kitabı " Alaska Kıyıları ve Kanada" diğer gezi ve izlenim yazıları gibi bir çırpıda okunacak türden eğlenceli aynı zamanda eğitici bir eser...

FERHAN KAYAProf. Minkari bu kez " Alaska Kıyıları ve Kanada" adını taşıyan kitabında, anılarını ve izlenimlerini bir ressamın fırça darbeleri gibi, çabuk ve kısa cümlelerle, dile getiriyor, hem heveslendiriyor hem de zevkle okutuyor.

AHMET GÜRER
norvec.gif (29603 bytes)

1997-2
Norveç Kıyıları
Tarık Minkari'nin gerek yeni kitabı "Norveç Kıyıları ve Cerrah Çelebi’nin Anıları” kitabında ve gerekse önceliklerde usluba çok önem veriyor. Kısa sözlerle anlatmak istediğini çok net, sevecen bir uslupta ortaya koyuyor. Kitaptaki anlatımla Norveç'e gitmiş gibi oluyorsunuz. Avrupa'nın en kuzeyindeki bu soğuk, sürekli gece ya da gündüz yaşayan ülkede yetmiş dört gün, güneş batmıyor, kış aylarındaysa elli dokuz gün, güneş yüzü görmüyorsunuz. Denizlerinde otuz bin ada ile yüz bin kayalığın olduğu Norveç, ilginç mi ilginç bir ülke.
Oradaki uluslararası tanıdıkların büstleriyle heykelleriyle fotoğraflar çektiriyor Tarık Minkari, sanki siz de o fotoğrafta kendinizi buluyorsunuz. Roald Amundsen, Robert Falcon Scoot, Robert Edwin Peary üzerine ne isterseniz öğreniyorsunuz. Bununla bitirmiyorsunuz kitabı, sonunda " sevimli anılar"ı okuyorsunuz.
icim_icime.gif (24998 bytes)

1998-1
İçim içime sığmıyor
Önce sevimli anılar, sonra Hoca'larına  ve eli elinde soğumuş ya da elinde ısınmış dostlarına vefa, daha sonra Tören. Bu kez meslekdaşlarının gösterdiği karşı vefa. Ne güzel dizi. Dostlar başına.

PROF. Dr. YILMAZ KAFADAR


seviyorum_geziyorum.gif (27076 bytes)

1998-2
Seviyorum Geziyorum
Tanrı bazı insanları özenerek yaratır, onlara kendinden birşeyler katar. Ben onlara "Güzel Adam" derim: Kocaman ellerinde Tanrı'nın gücünü, kocaman yüreklerinde Tanrı'nın sevgisini, kocaman beyinlerinde Tanrı'nın yaratıcı ışığından taşırlar. Bunlar iyi iş yaparlar, iyi dost olurlar: Sevimli, sıcak, samimi, vefakar insanlardır. Okurken anılar canlandı, onlara dokundum, onları sevdim.

BEDRİ KORAMAN
24

1998-3
İskoçya
Sayfaları çeviriyorum. İçim sevgi, sevinç ve dostluk doluyor. Güzel insan şu Minkari: Yaşamı güzel, yaptıkları güzel, yazdıkları güzel. Onu okumak bana huzur veriyor.

SEZEN CUMHUR ÖNAL

15

1999
Süveyş Malta
Tarık Minkari, konuların bütününe yaklaşma yeteneğine sahip. Sentez ve değerlendirmeyi de iyi biliyor. Hepsinden önemlisi, olayları renk cümbüşü ile ışıklandıran kendi kişisel katkısı. Dilerim bu kitap, çok sayıda yenisinin birincisi olsun.

AYDIN BOYSAN

7

HS-2000
İnsan dünyanın mikrobudur
Sayın Prof. Minkari: Anılarınızı gülerek, düşünerek, hissederek okudum. Onları çok sevdim. Şayet cerrahlığınız da yazarlığınız gibi ise size ameliyat olmak isterim.

KADRİ MİRZE
6

HS-2001
Binbir surat
Gelelim tanıdık dostlara.
Tarık Minkari, dünyanın çevresini dolanıp duruyor ve çok güzel mizah ve gezi kitapları yayınlıyor.

DOĞAN HIZLAN
5

HS-2002-1
Yılların ardından
Güvenilir dostum Dr.Minkari kalemini bu kez de sihirli neşteri gibi büyük bir maharet ve zerafetle kullanmış, kutlarım.

Dr. NUSRET ARSEL
14

2002-1
Hem geziyor
hem gülüyor

... Gerçekten de Tarık hoca yazdıkları ye yaşadıklarıyla harika bir insan. Çağdaş bir Eyliya Çelebi sanki. Dünyanın dörtbir yanını geziyor. Çağdaş bir Nasrettin Hoca sanki, yazdıklarıyla herkesi kahkahalarla güldürüyor.

HİKMET ALTINKAYNAK


Yaşadıkları güzel, yaptıkları güzel, yazdıkları güzel... Güzel bir insan Tarık Minkari.. Bilgisi ile, becerisi ile, mahareti ile güzel... Onu okumak, onunla yaşamı okumak mutluluk...
Günaydın hayat... Dr. Tarık Minkari ile günaydın..

4

HS-2002-2 Meraklının anıları
Bunları ben söylesem taraf tuttu dersiniz. İyisimi duyduklarımı söyleyeyim.:"Biz Tarık Hoca'yı iyi bir cerrah bilirdik, meğer aynı zamanda usta bir yazarmış. Yazılarını hem okuyor hem gülüyoruz. Doyamadık, devamını bekleriz."

PROF. Dr. KENAN KARABAY
13

2002-2
Çelebinin boncukları
Tarık Hoca'nın ne tatlı bir yazar olduğunu anlamak için, yaşattığı anılarını okumak yetecek....

HALİT KIVANÇ
3

HS-2002-3
israil ve Amerika gezileri
Ameliyatları bir şiirdi, zevkle seyrederdim. Yazıları da bir şiir. Onlar da zevkle okuyor, zevkle anlatıyorum.

PROF. Dr. GIYAS KORKUT
12

2002-3
Dalmacya Normandiya Fas
Sevgili Minkari! Anıların saf, temiz, etkili. Onları büyük bir zevk ve dikkatle okudum. Zaman zaman güldüm, zaman zaman içimden ağlamak geldi. Hocalarına ve arkadaşlarına sevgin beni gerçekten çok etkiledi. Keşke ben de doktor olsaydım, seninle birlikte çalışsaydım...

PROF.Dr. HİKMET BİNARK
11

2003
Çin Japonya
Ünlü cerrah Tarık Minkari, artık neşter ustalığıyla kullanmaya başladığı kalemiyle bir kitap daha yazdı: Keyfimin Sepeti.

MELİH AŞIK
2

HS-2004
Anılar Sevildikce Coşar
Vefa ve kadirşinaslık hislerinin köreldiği, sevgi ve saygının azaldığı, hatta yok olduğu, ince düşünce ve hassasiyetin kalın ve vurdumduymazlık bulutunun ardına saklandığı günümüzde, anılarınız içimi açtı, beni rahatlattı. Onları sevdim, yenilerini bekliyorum.

PROF.Dr. SELMAN USLU

10

2004
Avustralya
Yeni Zelanda

Anılardaki kişiler, olaylar, dostlar, dostluklar birbirinden ilginç... Üstün bir tutku ile yaşamak ye doğayı sevmek... Dalgalar denizler, balıklar... Doğayla içli dışlı bir yaşayış; insan sevgisi ye meslek tutkusu...
Kutluyorum Tarık Minkari'yi...

SAMİ KARAÖREN
9

2005
Moskova
St petersburg
Yalnızca tıbbi bilgilerin derinliği değil... Bir romantizm ve mizah derinliği de taşır sevgili Minkari'nin anıları...

MELİH AŞIK
8

2006
Önce bayılt sonra ayılt
 
8

2007
Antarktik Yarım Adası,
Amazon Nehri, Key West Gezileri
8

8

2007
Mizah zekanın zekatıdır,
İş Bankası Yayınları

8
  sayfa başı